Adopcja psa lub kota ze schroniska – jak pomaga w niej internet?

Schronisko Ciapkowo – ich domeną jest niesienie pomocy zwierzakom

W tym odcinku podcastu home of business poznajemy bliżej Ciapkowo, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt z Gdyni prowadzone od 2006 roku przez OTOZ (Ogólnopolskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami) Animals. Pierwotnie zakładano, że schronisko przy ul. Małokackiej będzie miało charakter tymczasowy, jednak działa nieprzerwanie od lat 70. XX wieku. Instytucja zajmuje się opieką nad bezdomnymi zwierzętami. Najczęściej do Ciapkowa trafiają zabłąkane, porzucone lub zaniedbane psy i koty. Adopcja ze schroniska to niezwykle odpowiedzialna decyzja.

Sama instytucja jako schronisko dla zwierząt jest bolączką. Uważam, że takie miejsca w ogóle nie powinny istnieć. W ogóle nie powinno być bezdomnych zwierząt. Miejmy nadzieję, że [ich ilość] z roku na rok będzie się zmniejszała, że świadomość ludzi będzie coraz większa.

Zwierzęta były w moim życiu od zawsze. Przyszłam do schroniska po 11 latach pracy w korporacji. Musiałam wybrać ten kierunek.

 

Anna Elgert, zastępczyni kierownika schroniska

Praca w schronisku dla zwierząt

Ania i Jarek są odpowiedzialni za formalności związane z adopcjami i opieką nad zwierzętami. Tworzą ogłoszenia o pupilach gotowych do adopcji i organizują akcje zachęcające do przygarnięcia nowego członka rodziny. Do Ciapkowa trafiają różne zwierzęta – zguby, znajdy, ale też psy i koty odebrane przez inspektorów OTOZ Animals z miejsc ze złymi warunkami dla zwierząt.

Adopcja psa lub kota ze schroniska. Jak przebiega?

Zwierzęta w schronisku dostają często szansę na nowe, lepsze życie pełne miłości, opieki i pomocy. Niestety, do Ciapkowa trafiają również psy i koty pochodzące z pozornie dobrych domów. Dla nich pobyt w schronisku stanowi największy szok. Adopcja ze schroniska takiego zwierzęcia może być długim procesem, jednak przyczyni się do zmniejszenia liczby bezdomnych psów i kotów.

Każde zwierzę jest traktowane w miarę możliwości personelu indywidualnie. Spełnienie potrzeb podopiecznych Ciapkowa to niewiarygodnie trudne zadanie, które byłoby niemożliwe do wykonania bez wsparcia wolontariuszy.

W momencie, kiedy zwierzak do nas trafia, momentalnie wstawiamy go na „Dziś trafiłem”. Nie ma dni wolnych od tego, nie odpuszczamy sobie nawet na moment. Kontaktujemy się ze sobą o każdej porze dnia i nocy i przesyłamy sobie wzajemnie zdjęcia.

Anna Elgert, zastępczyni kierownika schroniska

Strona WWW schroniska i media społecznościowe

Dzięki mediom społecznościowym i stronie internetowej pracownicy schroniska mogą wrzucać zdjęcia „adopciaków” do sieci, co znacznie ułatwia znalezienie im domu. Wiele pomogła również domena ciapkowo.pl, na której znajdziemy m.in. zdjęcia psów i kotów, które niedawno trafiły do schroniska. Jest to szczególnie pomocne dla osób, które zgubiły swojego pupila. To także przestrzeń, dzięki której wszyscy chętni, aby zabrać nowego członka rodziny do domu, mogą łatwo skontaktować się ze schroniskiem. Adopcja ze schroniska psa lub kota powinna być przemyślaną decyzją. Pozwala to uniknąć sytuacji, w których zwierzak trafia z powrotem do ośrodka.

Jak internet pomaga w adopcji zwierząt?

Internet dużo pomaga. Osoby [zainteresowane adopcją] zanim do nas przyjadą, przeglądają zwierzęta, które mamy do adopcji.

Świadomość [możliwości adopcji ze schroniska] jest na pewno dużo większa, niż to było choćby jak zaczynałam pracę, 7 lat temu w schronisku.

Jarosław Florek i Anna Elgert, zastępcy kierownika schroniska