Jak wydaje się i tworzy gry komputerowe? Poznaj kulisy pracy wydawcy gier

Wydawca gier indie, które opowiadają historię

Untold Tales to młoda polska firma, która wydaje niezależne gry komputerowe z segmentu premium indie.

Promujemy i wydajemy tytuły, które są tworzone przez niezależne małe studia. Szukamy perełek na rynku światowym – mówi Maciej Łączny, CEO Untold Tales.

Najważniejsza dla zespołu wydawniczego jest ciekawa i wciągająca historia, która powinna być nieodłączną częścią rozgrywki. Firma stawia przede wszystkim na gry typu single player.

Członkowie zespołu pracowali w przeszłości przy powstawaniu między innymi takich gier, jak The Witcher series, Dying Light 1 & 2, Dying Light: Bad Blood, Torment: Tides of Numenera, The Sinking City, Arise: A simple story, Aragami, Pure Farming 2018 czy God’s Trigger.

Untold Tales założyli Maciej Łączny (CEO), Grzegorz Drabik (VP, Head of Business Development i Paweł Skaba (VP, Head of Marketing).

Publisher (…) daje grę światu, czyli tworzy i wdraża kampanie marketingowe tak, aby gracze na całym świecie byli w stanie zagrać w daną grę.

Na zdj. obok Zarząd Untold Tales: Paweł Skaba – VP, Head of Marketing; Grzegorz Drabik – VP, Head of Business Development; Maciej Łączny – CEO.

Gry od Untold Tales

Dotychczas (05.2021) Untold Tales wydało dwie gry: The Hong Kong Massacre i Beautiful Desolation.

Pierwszy tytuł to rozgrywka typu top down shooter związana z historią człowieka, który mści się za śmierć bliskiej osoby na chińskich gangach. Gra została wydana na Nintendo Switch i przyjęła się bardzo dobrze. Cele biznesowe założone na pierwsze kwartały osiągnęliśmy w niecały miesiąc – mówi Maciej Łączny z Untold Tales.

Beautiful Desolation to z kolei historia, która przenosi gracza do postapokaliptycznego, fotorealistycznego świata. 8-godzinna przygoda ma przyciągać nie tylko ciekawą fabułą, ale także wyjątkowo dopracowaną warstwą wizualną.

Wydawca gier planuje już kolejne premiery we współpracy ze studiami z całego świata. W podcaście home of business wspomina też o tym, że rozgląda się za studiami indie na polskim rynku.

Wydawca gier komputerowych, który jest blisko developerów

Filozofia Untold Tales zakłada, że najważniejsi są twórcy gry oraz sami gracze. W ramach swoich działań firma często spotyka się z developerami i wspólnie rozwiązuje ewentualne problemy związane z procesem tworzenia gry.

Organizujemy play testy lub silent review, czyli ocenę zewnętrzną stanu gry. Jesteśmy bardzo blisko produkcyjnej części. Tworzymy nasz własny, bardzo doświadczony dział testów, po to żeby móc na bieżąco feedbackować każdą produkcję. Chcemy jakościowo podejść do tego, z kim i w jaki sposób współpracujemy – podkreśla Maciej Łączny, CEO Untold Tales.

Zawsze będziemy stawiać twórców gier na pierwszym miejscu, bo to oni dostarczają nam paliwa, które my później ładujemy do baku, żeby ta rakieta wystrzeliła. Krótko mówiąc – twórcy są najważniejsi. Te gry, które tworzą, są najważniejsze. A my uzupełniamy naszymi kompetencjami proces biznesowy, który jest wokół tego (…).

Maciej Łączny, CEO Untold Tales

Subskrypcja Google Workspace od home.pl w pracy zdalnej Untold Tales

Ze względu na pandemię koronawirusa oraz międzynarodowy charakter pracy, Untold Tales pracuje z wykorzystaniem oprogramowania ułatwiającego pracę zdalną. Jedną z subskrypcji używanych przez firmę jest Google Workspace od home.pl.

Wykorzystujemy ją praktycznie do wszystkiego – mówi w podcaście home of business Maciej Łączny z Untold Tales. Mamy tam postawioną własną skrzynkę e-mail i wszystkie dokumenty, wspólne drive’y. CEO Untold Tales wspomina o wykorzystywaniu Google Workspace do czatów i wideokonferencji. Jak sam mówi, istotna dla jego firmy jest również stabilność środowiska Google: – Można szybko postawić całą platformę i stabilnie na niej funkcjonować.

Czy da się połączyć pasję do gier z biznesem?

Przychodzimy do pracy, otwieramy kartony z pizzą, leżymy na kanapach i wymyślamy, co tu robić dalej. Tak pewnie wiele osób myśli, ale de facto to tak nie wygląda.

Biznes musi stąpać twardo po ziemi. Z drugiej strony mamy poduchy w biurze, na których leżąc, można pograć w gry. Da się to połączyć.

Maciej Łączny, CEO Untold Tales